Takúto transparentnosť si môžu nechať

Autor: Tomáš Teicher | 11.12.2010 o 12:36 | (upravené 13.12.2010 o 16:37) Karma článku: 5,81 | Prečítané:  1265x

Tento týždeň prijali poslanci "transparentný zákon". Týka sa zverejňovania zmlúv na internete. Štátne inšitúcie už nebudú môcť schovávať zmluvy pred verejnosťou a budú ich zverejňovať na webe. Vládny návrh zákona bol o niečo  prísnejší ako ten, čo bol nakoniec schválený. Zákon ale nakoniec ponúka možnosť  skorumpovaným politikom, ako s ním vybabrať.

Oprava 13.12.2010: V skutočnosti nebolo zo zákona vypustené pravidlo, že zmluva bude platiť, len keď bude na internete. Zmena nastala len v tom, že vyhlasovateľ súťaže nemôže od zmluvy odstúpiť do 10 dní, ako to bolo v pôvodnom návrhu. Za omyl sa ospravedlňujem.

V parlamente poslanci zrušili pravidlo, ktoré bolo vo vládnom návrhu. Podľa neho ak zmluvy  nebudú zverejnené na internete tak nebudú platiť. Toto pravidlo zo zákona poslanci vypustili s nasledujúcim vysvetlením:

Keď sa štátnemu úradníkovi nebude páčiť výsledok súťaže, výsledok nezverejní a zmluva nebude platiť. Takto úradník môže ovplyvniť a zrušiť výsledok tendra.

Tomuto sa dá zabrániť. Stačilo by, ak by mohol víťaz súťaže podať sťažnosť na to, že zmluva nebola zverejnená. Alebo by ju rovno sám zverejnil. Týmto argument proti zverejňovaniu odpadá a podmienka môže pokojne platiť. Zverejňovať zmluvu bude rovno víťaz tendra lebo to bude v jeho záujme.

Transparentnosť a zverejňovanie zmúv je zabezpečené povinnosťou úradníka dať zmluvu na web.

Nikde som sa nedočítal, čo sa stane úradníkovi, ak zmluvu nezverejní. Bude prepustený? Dostane pokutu? Takéto tresty úradníkom už máme a nikomu to nezabránilo konať proti verejnému záujmu. Možno budú hriešnici potrestaní tak, že ich vyženú do teplých flekov v NATO  a EU. Palacka a Kašický tradíciu začali, je dobré v nej pokračovať. Jediný skutočný trest, ktorí v praxi zabráni úradníkom skrývať zmluvy je podmienka, že inak nebudú platiť.

V zmluvách budú zabielené časti týkajúce sa obchodného tajomstva

Nie je mi jasné (ak vôbec niekomu je), čo všetko sa bude dať označiť ako dobchodné tajomstvo. Ak to budú údaje, ktoré rozhodujú o primeranosti ceny za zákazku, tak to si potom môžu celú zmluvu rovno nechať. Podľa mňa by mohlo platiť nasledujúce pravidlo:

Kto chce obchodovať so štátom, nech zabudne na obchodné tajomstvo!

Ak sa ti nepáči, že tvoje know-how bude verejné, hľadaj si zákazku v súkromnej sfére. Tým sa výnimka zo zákona odstráni a skorumpovaní politici sa nebudú môcť vyhovárať na obchodné tajomstvo.

Ľubomír Vážny: Nik sa nemôže vyhovárať na obchodné tajomstvo

Pred voľbami do samospráv mi Ľubomír Vážny (poslanec za SMER) povedal, že nik sa nemôže vyhovárať na obchodné tajomstvo. Mesto je povinné ceelú zmluvu uverejniť. Teraz, pri prijímaní zákona, bolo obchodné tajomstvo kľúčovým argumentom Smeru prečo zverejňovanie nepodporí.  A pritom sa štatút obchodného tajomstva v zmluvách aj tak zachoval, takže mohol pokojne hlasovať za.

Zákon ponúka niekoľko možností, ako  zverejňovanie obísť. Jedna z možností je ignorovať ho a rovno ho porušiť (Palacka a Kašický skončili za "pochybenia" v NATO a EU, to je dobrý príklad). Alebo využiť obchodné tajomstvo. Pokiaľ zmluva neplatí len vtedy, keď je celá na internete, najväčším škandálom  podľa mňa nezabráni.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?