Deň ústavy - aspoň že dnes máme voľno

Autor: Tomáš Teicher | 1.9.2011 o 14:55 | (upravené 1.9.2011 o 15:22) Karma článku: 7,04 | Prečítané:  1310x

1. septembra si pripomíname schválenie novej ústavy. Slovákom nepriniesla žiadne nové práva a slobody. Napriek tomu si ju pripomíname dňom voľna.

Ústava SR umožnila vznik Slovenskej republiky. Ten si však už pripomíname samostatným sviatkom 1. januára. Ak je osamostatnenie Slovenska jediný dôvod na jej oslavu, ide o zbytočnú duplicitu. Ústava SR zaručuje Slovákom viaceré práva: právo podnikať, zhromažďovať sa, slobodu prejavu a pod. Tieto všetky práva získali Slováci už v roku 1989 tesne po nežnej revolúcii. Rovnako aj trojdelenie štátnej moci na exekutívu, legislatívu a súdnu moc existovalo už v spoločnom Československu. To, čím Ústava najviac zmenila život na Slovensku, je rozdelenie právomocí politikov v nových šátnych orgánov. Neviem, či to stačí na vyhlásenie nového štátneho sviatku.

Zaujímavé je, čo dnes pri príležitosti Dňa Ústavy povedal Robert Fico : "Taký významný deň, ako je štátny sviatok Dňa Ústavy SR, by mal byť sprevádzaný oslavami a konferenciami, na ktorých by zazneli múdre slová na adresu Slovenska"

Tento výrok možno chápať ako Ficovu sebakritiku. Keď bol premiérom Slovenska, ignoroval napríklad štátny sviatok 17. novembra. Keď sa ho novinári pýtali, prečo nezorganizoval alebo nepodporil žiadne oslavy, odpovedal: "To nie sú žiadne preteky, kto položí k pomníku prvý kyticu.". Teraz si Fico konečne vstúpil do svedomia a už sa bude k štátnym sviatkom správať úctivejšie. Teším sa, ako bude tento rok oslavovať 17. november. Na rozdiel od Dňa ústavy, Nežná revolúcia priniesla Slovákom slobodu slova, cestovania, právo podnikať, zhromažďovať sa a slobodne žiť. Fico, ktorého rodina žije luxusným životom veľkokapitalistu, by mal tento sviatok oslavovať medzi prvými. Len  absolútny analfabet alebo nebezpečný politik by si takýto pamätný deň nevšimol.

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tóth vo výpovedi tvrdil, že sledoval ďalších novinárov aj Sulíka

Sledovanie novinárov si objednal Kočner.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zabije trikrát viac Slovákov ako autonehody

Ako funguje očkovanie a prečo sú antivakcinačné hnutia.

Komentár Zuzany Kepplovej

Prečo si Tóth myslí, že nepochybil

Podľa Kočnerovho informátora žiadny verejný záujem neexistuje.


Už ste čítali?