Kto tu bol zlepenec?

Autor: Tomáš Teicher | 21.12.2011 o 17:50 | Karma článku: 10,19 | Prečítané:  1546x

Pravicový zlepenec. Touto nálepkou častuje Fico súčasnú vládu už od jej vzniku. Čo tým vlastne myslel a má Fico vôbec pravdu?

O praviocovom zlepenci sa  Fico  vyjadril asi tesne po voľbách, keď sa rysovala pravicová koalícia. Povedal:

"... Preto ak pravicová vláda zostaví tento zlepenec, ktorý je hodnotovo úplne odlišný..."

Koaličný zlepenec nazýva "pravicovým zlepencom". Teda sám pri takomto označení uznáva že tieto strany niečo spája: pravicové zmýšľanie. Zlepené sú strany kvôli niečomu inému ako je ekonomické videnie sveta. Fico zároveń dodal:

Teším sa na to, že tieto pravicové strany budú medzi sebou komunikovať, teším sa na ten konflikt .... Teším sa na to, ako bude viesť pán Figeľ a konzervatívna strana ako je KDH konflikt s SaS na tému marihuany

A tento zlepenec, prosím vás, čo sú to za strany? Čo to je za vládu? KDH, ktorá tvrdí, že SDKÚ je vierolomné. SaS, ktorá má úplne iné hodnoty ako KDH a Most Híd, o ktorom nevieme vôbec nič

 

Keď Fico hovorí o rozdieloch v pravicových stranách, zdôrazňuje najmä rozdiel v "kultúrnych otázkach". Spomína sa pritom najčastejšie konflikt medzi liberálmi a konzervatívcami. O rozdieloch v ekonomických témach nehovorí.

Pri vytváraní novej koalície kritizoval aj poslancov OKS:

To sú, prepáčte za výraz, talibanisti, ktorí jednoducho nevedia robiť kompromisy, ktorí sú absolútne mimo reality

Teda stranu OKS kritizoval za to, že sa držia presvedčenia na úkor kompromisov. Zvyšok kritizoval za to, že sa držia kompromisov na úkor presvedčenia. Každopádne, každá strana schytala kritiku...

Robert Fico si vo svojich tvrdeniach niekoľko krát trúfol predpovedať budúcnosť vládnej koalície. Keďže dával rozporuplné predpovede, jedna z nich mu musela zaručene vyjsť.

keď tento zlepenec uzatvoria, tak spôsobia na Slovensku obrovskú politickú nestabilitu, pretože do roka je po nich. Možno aj skôr.

Pri vzniku pravicovej koalície im teda predpovedal rýchly koniec. Tesne pred hlasovaním o eurovale zmenil prognózu.

SaS  nemá žiadne hodnoty, má len hodnotu moci a účasti na privatizácii. Po tom, čo nesplnila ani jeden zo svojich sľubov .... My očakávame, že táto politická strana v utorok 11. októbra za euroval zahlasuje

Kým po voľbách prepovedal, že sa rozpadnú kvôli hodnotám, pred eurovalom povedal, že sa nerozpadnú lebo žiadne hodnoty nemajú. Keď sa ho po hlasovaní o Eurovale pýtali, čo hovorí na to, že mu prognóza nevyšla, povedal:

"Pri svojej prognóze som vychádzal z toho, že sa SaS bude chovať racionálne. Za to že sa chovala iracionálne, za to ja nemôžem". To, že poslanci nedali prednosť "hodnote moci", hodnotil Fico ako iracionálne chovanie.

Aké hodnoty zdieľala koalícia Smer, SNS a HZDS?

Pri pravicovom zlepencovi bol problém to, že sa rozchádzali v tzv. kultúrnych otázkach. Koalícii nepomohlo to, že má rovnakú ekonomickú orientáciu. Koalícia musí byť jednotná v otázkach ako je marihuana, registrované parntestvá alebo vatikánska zmluva, aby Fico považoval dohodu strán za jednotnú. Na svoju vlastnú koalíciu už taký prísny nebol.

Keď sa ho ako premiéra novinári pýtali, ako chce riešiť jednotlivé "kultúrne otázky", takmer vynadal novinárom, prečo ho zdržujú s takými nepodstatnými témami. Vysvetľoval im, že mu najviac záleží na tom, aby ľudia mali čo jesť, aby mali prácu a aby fungovalal ekonomika. Za svojej vlády Fico považoval kultúrne otázky za najmenej podstatné. Naopak,  za vlády Radičovej ich považoval za problém, kvôli ktorému by mala padnúť vláda.

Kultúrnym otázkam sa Ficova koalícia vôbec nevenovala. V ekonomických otázkach mala bývalá vláda rozpory, tak ako ich má aj terajšia vláda. Bývalá vláda bol súdržná aj keď v nej bolo HZDS a SNS, známe  privatizáciou strategických podnikov (Slovnaft, VSŽ, Nafta Gbely a pod.) spolu so Smerom, ktorý prirovnával privatizáciu k fašizmu. To, že Ficova vláda bola ekonomický zlepenec, naznačil aj jeden z predsedov koaličných strán Ján Slota. Keď vláda zakázala zisk zdravotným poisťovňam, povedal, že je to proti jeho presvedčeniu ale ide mu o súdržnosť vlády.

Súčasná vláda sa nakoniec rozpadla na Eurovale. Predsa len bola táto vláda zlepenec. Ale nie kultúrny, ako predpovedal Fico, ale ekonomický, ako nik nepredpokladal.

Fico predpovedal, že sa  zlepenec rozpadne do roka kvôli rôznym hodnotám. Pravicových politikov považuje za ľudí, ktorým viac záleží na vlastnom presvedčení ako na udržaní vlády. Neviem či si to Fico uvedomil, ale nemohol pravičiarom vystrúžiť väčšiu lichôtku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?