Môže prezident nemať názor na Nežnú revolúciu?

Autor: Tomáš Teicher | 4.3.2014 o 20:17 | (upravené 4.3.2014 o 20:51) Karma článku: 17,03 | Prečítané:  2141x

Na Slovensku sa črtá celkom zaujímavý fenomén - možno budeme mať prezidenta, ktorý nemá názor na poslednú veľkú udalosť v krajine.

Nie je jasné, prečo má Robert Fico problém zrozumieteľne povedať, čo si o Nežnej revolúcii myslí. Pritom mu nikto nevnucuje, že "nežnú" musí iba chváliť alebo že ju vôbec musí považovať za pozitívnu udalosť. Problémom nie je, že Fico revolúciu nechváli, problémom je, že sa k nej dodnes vôbec nevyjadril!

Čo Fico povedal o Nežnej revolúcii

Doteraz nie je známy Ficov názor na 17. november. Pár slov o revolúcii už povedal, ale z nich sa len ťažko dal zistiť jeho postoj.

Pamätným výrokom o "nežnej" je najmä veta, že si 17. november vo svojom živote nevšimol. Samozrejme, že blufoval, a že si revolúciu dobre všimol. Fico po revolúcii skúsil dráhu developera - veľkokapitalistu. Keďže neuspel, nakoniec sa presadil v sociálnej demokracii. Keď niekto skúša byť podnikateľom ako Fico, tak sa nedá nevšimnúť, že je podnikanie v krajine povolené.

Navyše Fico vlastní lukratívne pozemky pod Bratislavským hradom. V súkromí teda žije skôr ako feudál, nie ako úprimný stúpenec "proletariátu". Nehovoriac o tom, že svojho syna zapísal do eltinej školy s angličtinou, a nie na elitnú školu s ruštinou. Teda revolúciu v novembri si musel evidentne všimnúť.

Menej pozornosti sa dostáva Ficov druhý výrok o Nežnej revolúcii. Keď bol na návšteve v Lampe u Štefana Hríba, Fico povedal o nežnej revolúcii pár stručných viet. Vyjadril sa v zmysle "nemyslím si, že za socializmu bolo všetko zle".

Tak ale neznie otázka. Problém nie je to, že by za socializmu bolo "všetko zle". Otázka znie, či bolo lepšie alebo horšie, prípadne výrazne lepšie či výrazne horšie.  Na toto zatiaľ od Fica nepoznáme odpoveď.

Odpoveď "nebolo všetko zle" je nič nehovoriaca. Je to podobné, ako keď socialisti kritizujú voľný trh. Keď sa povie, že "trh všetko nevyrieši". Otázka neznie tak, či trh všetko vyrieši, ale tak, či vyrieši dosť veľa vecí na to, aby sa ho oplatilo zaviesť. Pritom vôbec nevadí, ak trh všetko nevyrieši.

Podobne vyhýbavo sa Fico vyjadroval aj k Ústavu pamäti národa. Keď mu novinári pripomenuli, že ústav má problémy, tak vyskočil na novinárov. Vyjadril sa v zmysle, že "neviete čo občanov trápi, máme nezamestnanosť a vy sa zaoberáte takýmito podružnými témami".

Nestačilo odpovedať, že nevie problém riešiť, bolo treba vynadať tým, ktorý sa na problém pýtali. Teraz, ako prezidentský kandidát si to nemôže dovoliť. Musí sa vyjadrovať aj k témam, ktoré nesúvisia s nezamestnanosťou.

Štátne sviatky si treba uctiť, samozrejme okrem 17. novembra.

Fico často zdôrazňuje, aby sme si pripomínali pamätné dni a aby sme boli hrdí na svoju minulosť. To ale popiera jeho presvedčenie, že treba sa zaoberať iba nezamestnanosťou. Na oslavu Svätopluka si vie nájsť čas tri hodiny, na otázku o Nežnej revolúcii ani 5 minút.  Robert Fico veľkolepo oslavuje každý štátny sviatok, samozrejme okrem 17. novembra.  V čase osláv nežnej revolúcie môžu stávkové kancelárie vypisovať tipujúcu súťaž, kam sa Fico zašiej tento rok. Už bol na 17. novembra v Čechách, v Anglicku an bezvýznamnej konferencii. Památné sú najmä jeho odpovede, prečo neslávi 17. november. Raz odpovedal v duchu "nie sú to preteky, kto prvý položí kyticu" alebo odpoveď hovorkyne, že "pán Fico pracuje ako každý iný deň".

Raz pri oslavách SNP kritizoval Ivetu Radičovú, že namala prejav pri príležitosti takéhoto sviatku. Štátny sviatok vraj "nemožno odbaviť tlačovou správou". Samozrejme, že môže, Fico tak odbavuje každý 17. november.

Problém nie je v tom, že by Fico nemal "ten správny pravicový" názor na 17. november. Problém je, že on nemá žiadny názor na 17. november. Keď sa dokáže vyjadriť k udalosti, ktorá bola pred tisíc rokmi (Svätopluk) tak si môže nájsť 5 minút na názor o Nežnej revolúcii. Nech kľudne povie, že bývalý režim bol lepši a že si to úprimne myslí. Ale Fico má problém povedať aj to. Fico dodnes nepovedal, že mu bol milší minulý režim.

"The Question" pre Fica

Novinári dávajú Ficovi stále tie isté otázky. Či bol v konšpiračnom byte, či zohnal vlastnou hlavou milióny atď. Väčšinou sa z odpovedí vykrúti bez problémov. Jednoducho povie, že hlas na nahrávke nie je jeho a je po otázke.  Najnepríjemnejšia otázka, akú môžete Ficovi položiť znie: Čo si myslíte o zmene 17. novembra 1989. Súhlasíte s tým, že revolúcia bola potrebná?

Na túto otázku nemôže odpovedať "Áno", lebo si to pokašle u svojich voličov. Nemôže povedať ani nie, lebo si to tiež pokašle u verejnosti. Nemôže odpovedať ani "neviem", lebo na otázku, čo si myslíte o poslednej historickej zmene v kraijne, nemôže štátnik odpovedať "neviem".  Táto otázka je pre Fica určite najťažšia.

Keď mu ju niekto položí, zvyčajne sa vykrúti spôsobom "že táto téma ľuddí netrápi". To ale nie je odpoveď hodná štátnika. Kandidát nemôže myslieť vážne odpoveď typu "ľudia potrebujú chlieb a nie rozprávať sa o histórii krajiny". Ak chce Fico dávať ľuďom chlieb, mal by kandidovať na ministra pôdohospodárstva, nie na funkciu prezidenta. Prezident sa musí zaujímať aj o históriu kraijny, zvlášť o tú najčerstvejšiu.

Môže prezident nemať názor na 17. november?

O tom rozhodnú voliči. Každopádne, ak vyhrá niekto, kto nemá názor na poslednú veľkú udalosť v krajine, tak budeme svetovou raritou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?