Mandela, Havel, Walesa - versus Kováč, Schuster, Gašparovič

Autor: Tomáš Teicher | 29.3.2014 o 12:45 | Karma článku: 15,38 | Prečítané:  780x

Na úvod dovoľte jednu kvízovú otázku: Vymenujte troch slávnych prezidentov Juhoafrickej republiky.  Dám vám chvíľku na rozmyslenie...Ako vám to išlo? Väčšina si spomenie akurát na Nelsona Mandelu.

Dobre, dám jednoduchšiu otázku:

Vymenujte troch ľubovoľných prezidentov z celej Afriky - môžu byť aj z minulosti.

Pravdepodobne si väčšina stále spomenie len na Nelsona Mandelu. Ak je tak, v tom musí byť nejaký trik. Prečo si nepamätáme aj ďalších prezidentov Afriky? Veď to nie je vôbec fér. Nelson Mandela nebol tradičný politik. Prezidentom sa stal bez  skúseností vo funkciách a v diplomacií. Afrika sa len tak hemží skúsenými politikmi a na nikoho z nich si nepamätáme.  Prečo si všetci pamätájú len Nelsona Mandelu?

Takto asi rozmýšľajú Schuster, Kováč a Gašparovič. Nedávno totiž poskytli vyjadrenie, že dobré meno v zahraničí môže urobiť len politik, ktorý má vo funkciách vo vysokej politike veľa skúseností. Vraj si nemôžeme dovoliť mať prezidenta, ktorý doteraz vôbec nebol v politike.

Okej", poďme si tieto tvrdenia overiť. Skúsme si položiť ďalšiu otázku v kvíze:

Ktorý český prezident v novodobej histórií bol vo svete najviac uznávaný?

Máme tri možnosti:

1. Václav Havel - neštandardný politik - bol prezidentom bez skúsensotí v politike

2. Václav Klaus - tradičný politik

3. Miloš Zeman - starý politický harcovník

Asi je všetkým jasné, že v zahraničí si všetci pamätajú najmä Václava Havla. Jediného českého prezidenta bez politických skúseností.

Ešte dovoľte poslednú kvízovú otázku:

Ktorý poľský politik je vo svete najviac uznávaný?

Väčšina z vás si určite spomenie na Lecha Walesu. V popularite porazil všetkých tradičných poľských politikov. Hoci ako prezident mal predchádzajúci kontakt s politikou, vo vrcholových funkciácbol nováčikom.

Tak ja len toľko k argumentu, že politici bez skúseností narobia v zahraničí hanbu. Skúsenosť v Strednej Európe  je presne opačná. Najpopulárnejší prezidenti v Strednej Európe sú tí, ktorí do funkcie vstúpili ako laici a politický nováčikovia. Práve z tých najmenej skúsených ľudí vyrástli najväčší štátnici.

Doma je každý prorokom. Ak si chce trio Schuster, Kováč, Gašparovič overiť,  či sú populárnejší ako Havel a Walesa, nech sa spýtajú ľudí za hranicami, napríklad už v Kitsee. Som zvedavý, či ich tam niekto spozná.

Dnes si vyberáme svojho prezidenta. Ak hráme na kartu, že potrebujeme na prezentáciu vo svete skúseného politika, porozmýšľajme, koľko našich tradičných politikov poznajú napríklad v takej Viedni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Na Ficovu privatizáciu Telekomu chýba sto miliónov eur

Aj zvyšný 49-percentný balík akcií operátora v roku 2015 kúpil nemecký Deutsche Telekom.

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.


Už ste čítali?